67th National Film Awards: Here’s full list of winners in Indian cinemas

67th National Film Awards: Here’s full list of winners in Indian cinemas

The 67th National Film Awards were declared on Monday evening in New Delhi, with the honours for films from the time of 2019. The occasion is organised by the Directorate of Film Festivals, which goes under the Ministry of Information and Broadcasting.

Chief Priyadarshan’s Malayalam war epic Marakkar: Lion of the Arabian Sea, that is featured by Mohanlal, won Best Feature Film. The film is yet to release in theaters, because of the progressing COVID-19 pandemic. The best acting distinctions went to Manoj Bajapayee for Bhonsle, Dhanush for Tamil film Asuran, and Kangana Ranaut for two of her movies: Panga and Manikarnika: The Queen of Jhansi.

Vijay Sethupathi (Super Deluxe) and Pallavi Joshi (The Tashkent Files) won the supporting entertainer grants, while chief Sanjay Puran Singh Chauhan was awarded for Bahattar Hoorain.

The ceremony was supposed to be held in May a year ago, however was deferred uncertainly because of the COVID-19 pandemic.

Here is the full list of the all the winners:

Feature Film Awards:

Best Feature Film: Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam)

Best Actor (shared): Manoj Bajpayee for Bhonsle (Hindi), and Dhanush for Asuran (Tamil)

Best Actress: Kangana Ranaut for Panga (Hindi) and Manikarnika: The Queen of Jhansi (Hindi)

Best Supporting Actress: Pallavi Joshi for The Tashkent Files (Hindi)

Best Supporting Actor: Vijay Sethupathi for Super Deluxe (Tamil)

Best Director: Sanjay Puran Singh Chauhan for Bahattar Hoorain (Hindi)

Best Debut Film of a Director: Mathukutty Xavier for Helen (Malayalam)

Best Child Artist: Naga Vishal for KD (Tamil)

Best Action Direction: Avane Srimannarayana (Kannada), Vikram Mor

Best Choreography: Maharishi (Telugu), Raju Sundaram

Best Special Effects: Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam), Siddharth Priyadarshan

Special Jury Award: Oththa Seruppu Size 7 (Tamil), Radhakrishnan Parthiban

Best Lyrics: Prabha Varma for Kolaambi (Malayalam)

Best Music Direction: D. Imman for Viswasam (Tamil)

Best Background Music: Prabuddha Banerjee for Jyeshthoputro (Bengali)

Best Make-up Artist: Ranjith for Helen (Malayalam)

Best Costumes: Sujith Sudhakaran and V. Sai for Marakkar: Lion of the Arabian Sea (Malayalam)

Best Production Design: Anandi Gopal (Marathi), Sunil Nigwekar and Nilesh Wagh

Best Audiography (Location Sound Recordist): Iewduh (Khasi), Debajit Gayan

Best Audiography (Re-recordist of final mixed track): Oththa Seruppu Size 7 (Tamil), Resul Pookutty

Best Screenplay (Original): Jyeshthoputro (Bengali), Kaushik Ganguly

Best Screenplay (Adapted): Gumnaami (Bengali), Srijit Mukherji

Best Screenplay (Dialogue Writer): The Tashkent Files (Hindi), Vivek Ranjan Agnihotri

Best Cinematography: Jallikattu (Malayalam), Gireesh Gangadharan

Best Editing: Jersey (Telugu), Navin Nooli

Best Children’s Film: Kastoori (Hindi)

Best Film on Environment Conservation: Water Burial (Monpa)

Best Film on Social Issues: Anandi Gopal (Marathi)

Best Film on National Integration: Tajmahal (Marathi)

Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment: Maharishi (Telugu)

Best Female Playback Singer: Savani Ravindra for Bardo (Marathi)

Best Male Playback Singer: B Praak for Kesari (Hindi)

Best Films in Each Language:

Best Hindi Film: Chhichhore

Best Telugu Film: Jersey

Best Malayalam Film: Kalla Nottam

Best Tamil Film: Asuran

Best Paniya Film: Kenjira

Best Mishing Film: Anu Ruwad

Best Khasi Film: Iewduh

Best Chattisgarhi Film: Bhulan the Maze

Best Haryanvi Film: Chhoriyan Chhoron Se Kam Nahi Hoti

Best Tulu Film: Pingara

Best Punjabi Film: Rab Da Radio 2

Best Odia Film: Kalira Atita and Sala Budhar Badla (shared)

Best Manipuri Film: Eigi Kona

Best Marathi Film: Bardo

Best Konkani Film: Kaajro

Best Kannada Film: Akshi

Best Bengali Film: Gumnaami

Best Assamese Film: Ronuwa – Who Never Surrender

Special Mentions: Biriyani (Malayalam), Jonaki Porua (Assamese), Lata Bhagwan Kare (Marathi) and Picasso (Marathi)

Non-Feature Film Awards:

Best Voice-over/ Narration: Sir David Attenborough forWild Karnataka (English)

Best Music Direction: Bishakhjyoti for Kranti Darshi Guruji – Ahead of Times (Hindi)

Best Editing: Arjun Gourisaria for Shut Up Sona (Hindi/ English)

Best Audiography: Radha (Musical), Allwin Rego and Sanjay Maurya

Best On-Location Sound Recordist: Rahas (Hindi), Saptarshi Sarkar

Best Cinematography: Savita Singh for Sonsi (Hindi)

Best Direction: Sudhanshu Saria for Knock Knock Knock (English/ Bengali)

Best Film on Family Values: Oru Paathira Swapnam Pole (Malayalam)

Best Short Fiction Film: Custody (Hindi/ English)

Special Jury Award: Small Scale Societies (English)

Best Animation Film: Radha (Musical)

Best Investigative Film: Jakkal (Marathi)

Best Exploration Film: Wild Karnataka (English)

Best Educational Film: Apples and Oranges (English)

Best Film on Social Issues: Holy Rights (Hindi) and Ladli (Hindi)

Best Environment Film: The Stork Saviours (Hindi)

Best Promotional Film: The Shower (Hindi)

Best Arts and Culture Film: Shrikshetra-Ru-Sahijata (Odia)

Best Biographical Film: Elephants Do Remember (English)

Best Ethnographic Film: Charan-Atva The Essence of Being a Nomad (Gujarati)

Best Debut Non-Feature Film of a Director: Raj Pritam More for Khisa (Marathi)

Best Non-Feature Film: An Engineered Dream (Hindi)

Other Awards:

Most Film Friendly State: Sikkim

Best Book on Cinema: A Gandhian Affair: India’s Curious Portrayal of Love in Cinema, by Sanjay Suri

(Special mentions: Cinema Paharana Manus by Ashok Rane and Kannada Cinema: Jagathika Cinema Vikasa-Prerane Prabhava written by PR Ramadasa Naidu)

Best Film Critic: Sohini Chattopadhyay

Disclaimer: The views, suggestions, and opinions expressed here are the sole responsibility of the experts. No Feature Weekly journalist was involved in the writing and production of this article.

Share This Post

Post Comment